aktualna pogoda:
°C
hPa
deszcz: 0.0 mm
wiatr: km/h
pogoda na 4 dni »

I Gnieźnieńskie Spotkanie Bibliotekarzy


piątek 17 maj 2013 15:00

Tak dla Bibliotek to hasło przewodnie I Gnieźnieńskiego Spotkania Bibliotekarzy, które odbyło się 15 maja 2013 r. w Auli Gnieźnieńskiej Szkoły Wyższej Milenium. Organizatorami Spotkania były biblioteki gnieźnieńskie (Biblioteka Gnieźnieńskiej Szkoły Wyższej Milenium, Biblioteka Instytutu Kultury Europejskiej UAM, Biblioteka Muzeum Początków Państwa Polskiego, Biblioteka Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej,  Biblioteka Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego, Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna, Publiczna Biblioteka Pedagogiczna).

Do udziału w Spotkaniu zaproszono nauczycieli-bibliotekarzy, bibliotekarzy z bibliotek publicznych z Gniezna i powiatu gnieźnieńskiego oraz władze samorządowe.

Celem Spotkania była integracja środowiska bibliotekarzy z różnych typów bibliotek. Postanowiono w ten sposób wyrazić swoje Tak dla Bibliotek, podkreślić zasadność ich funkcjonowania w środowisku lokalnym i docenić podejmowane przez nie działania na rzecz promowania idei czytelnictwa.

W Spotkaniu wzięło udział 50 bibliotekarzy z różnego typu bibliotek z Gniezna i powiatu gnieźnieńskiego.

Uroczystego  otwarcia dokonał Dariusz Pilak – Starosta Gnieźnieński.

W pierwszej części przedstawiono Dziś i jutro bibliotek.

M. Kowzan (kierownik Filii PBP w Szamotułach) przedstawiła Dziś i jutro bibliotek szkolnych i pedagogicznych w świetle obowiązujących przepisów prawnych.

O bibliotece publicznej XXI wieku mówiła A. Twardowska (kierownik Działu Gromadzenia, Opracowania i Bibliografii Regionalnej BPMG). Wystąpienie na temat funkcjonowania bibliotek wyższych uczelni przygotowały: Magadalena Bukowska (Biblioteka GSW Milenium), Maria Cierpiszewska (Biblioteka IKE UAM) i Hanna Paduch (Biblioteka PWSZ w Gnieźnie).

Najstarszą biblioteką W Gnieźnie jest Biblioteka Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego. Wczoraj i dziś Biblioteki PWSD zaprezentował ks. dr hab. P. Podeszwa. Pierwszą część Spotkania zamknęło wystąpienie prof. K. Święcickiego – prorektora GSW Milenium.

W drugiej części Spotkania zastanawiano się w jaki sposób zachęcić do czytania. Zaprezentowano najciekawsze i sprawdzone formy i metody pracy z czytelnikiem. R. Lechert (zastępca dyrektora BPMG) przedstawiła działania podejmowane przez BPMG, natomiast E. Sobecka (kierownik Filii PBP w Gnieźnie) przedstawiła formy i metody wypracowane przez pozostałe biblioteki, które współpracują ze sobą od wielu lat. Podkreśliła również duże zaangażowanie nauczycieli-bibliotekarzy w podejmowanie działań na rzecz promowania czytelnictwa.

Organizatorzy planują wpisać Gnieźnieńskie Spotkanie Bibliotekarzy na stałe do kalendarza imprez odbywających się w Ogólnopolskim Tygodniu Bibliotek.

materiał prasowy Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna

 
 

Zobacz także:


Strona główna  •   Turek.net.pl •  

Strony portalu Gniezno.info.pl są monitorowane przez Google Analytics •  Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu oraz plików cookie •  Projekt, realizacja, hosting online24.pl